Ayarlanabilir Hasta Yatağı

Ayarlanabilir hasta yatağı

Ayarlanabilir Hasta Yatağı

Hastanın uyku ritmini bozmamak için kişiler terlemeyi önleyen ayarlanabilir hasta yatağı kullanmayı tercih etmektedir. Ayakta duramayan kritik hastalar için tuvaletlerde hasta yatakları mevcuttur. Bu yatak sayesinde hasta başkasına ihtiyaç duymadan tuvalete gidebilir. Hastalık tedavi edilebilirse, sürecin hızlanmasına yardımcı olur.

Hasta yataklarının anti bakteriyel olmasına dikkat etmelisiniz. Anti bakteriyel hasta yatakları hem temizliği kolay hem de hijyenik olması hastanın bakteri kapmasını engeller. Bütçeniz uygunsa hasta yataklarına ekstra özellikler ekleyebilirsiniz. Hasta yataklarının özelliklerini detaylı bir şekilde bilmeli ve hastaya uygun olanı seçmelisiniz. Hastane temel olarak dört bölümden oluşmaktadır.

Hasta Yatağı Evde Kullanılır Mı?

Hasta yatağı modelleri, hastaların hastanede ve evde kullanabilecekleri medikal bir üründür. Sıradan yataklardan özellikleri bakımından farklı olduğu için hasta yatağı olarak adlandırılır. Yataklarda hastaya özel başlık, tırabzan ve tekerlekler bulunmaktadır. Korkuluklar, hastanın yataktan düşme riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Tekerlekler ise hasta yatakları için önemlidir çünkü hastanın bir yerden bir yere taşınmasını sağlar.

Hem hareket açısından hem de ortopedik açıdan hastaya rahatlık sağlayan bir yatak olduğunu bilmelisiniz. Hasta yatağının vücut kısmı sağlam malzemeden yapılmış olmalıdır. Başlık hastaya fizyolojik olarak rahat bir his verir. Fonksiyonel olarak doktorların tavsiye ettiği yatak modelleri motorlu hasta yataklarıdır. Bu yataklar elektrikle çalışır ve el emeği olmadan hastanın pozisyonunu değiştirebilir.

Ayarlanabilir Hasta Yatağı Özellikleri

Günümüzde yatalak hastalar için evde özel olarak üretilmiş hasta yatakları yapılmaktadır. Her geçen gün teknolojik yeteneklerle eklenen bu ürünler, ortak desenleri ve kullanılabilirlikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca ayarlanabilir hasta yatağı yalnızca hastalar için değil konfor amaçlı da üretilmektedir. Daha çok hastanelerde kullanılan bu yataklar doktor tavsiyesi doğrultusunda evde de rahatlıkla kullanılabilir. Farklı tasarımları da bulunan bu yataklar, sizin veya yakınlarınızın hastanede olduğu gibi evde de rahat uyuyabilmesi için kusursuz bir şekilde tasarlanmıştır.

Ayarlanabilir hasta yatağı
Ayarlanabilir hasta yatağı

Havalı Hasta Yatağı Modelleri ve Özellikleri

Daha çok felçli hastalar için kullanılan bu yataklar medikal yatak olup doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Havalı hasta yatakları da üç farklı şekilde mevcuttur. Bunlar; Baklava tipi şişme yatak Bu modellerde yatak, basınçtan ayrı olarak hastanın vücut ağırlığı ile dengelenebilmektedir. Alt takım basıncı, verimli motorlar sayesinde kolayca ayarlanabilir. Yatalak hastalar için oldukça verimli olan bu yataklar, 9 voltluk pil sayesinde elektrik kesintisi durumunda çalışmaya devam ediyor.

Tüp Tipi Hava Yatakları

Bu yataklar 19 hava tüpünden yapılmıştır. Havalandırma sistemi A B bir havalandırma sistemidir. Doktorlar özellikle cilt ülseri çok olan hastalara önermektedir. Kılıflar su geçirmez olduğundan olası kirlenmelerde kolayca temizlenebilir. Bu yatak için ağırlık limiti 150 kilogramdır.

Ayarlanabilir Havalı Yatak Modelleri

Ayarlanabilir hasta yatağı modelleri basınç ülserlerinin önlenmesinde de önemli rol oynar. Ayrıca bu yatak geçmişte oluşmuş ülserleri de tedavi edebilir. Bu tip hasta yatakları satın alınabilir veya kiralanabilir.

İnsanlar hastaneye kaldırıldıklarında veya taburcu olduklarında evde kaliteli bakım isterler. Kaliteli hizmetin yanı sıra sağlık hizmetlerinde başarıyı sağlamanın ve insanların iyilik halini sağlamanın ve sürdürmenin bir yolu da yüksek konfor sağlamaktır. Sadece hastalık durumlarında değil, yaşlıların bakım süreçlerinde de bakım kalitesini artırmanın, rahat olmanın ve konforlu bir bakım süreci sağlamanın en kolay yollarından biri olarak görülmektedir. Bu aşamada hasta yatağı önemli bir rol oynar.

Bazı durumlarda kişiler tıbbi hizmet alırken hasta yatakları uzun süre kullanılmaktadır. Bu nedenle hasta yataklarının kaliteli ve konforlu olması çok önemlidir. Aynı zamanda konforlu bir hasta yatağı kişinin iyi dinlenmesini ve moralinin yüksek olmasını sağlar. Öte yandan, hasta yatakları artık ileri teknoloji ile donatılmış ve daha önce çoğu manuel olarak verilen birçok hizmeti elektronik ortamda da insanlara sunabilmektedir. Bu nedenle hasta başında tüm seçenekler dikkatle değerlendirilmelidir. Hastane yatakları birçok farklı özelliğe sahip olabilir. Kullanılan teknoloji sayesinde uzaktan kumanda ile fonksiyonel özellikleri kolayca kullanılabilir ve konfor sağlanabilir.

Ayarlanabilir Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Hastanın yattığı yatağın her iki tarafı boş olmalıdır. Işığın arkadan gelmesine dikkat etmekte fayda var, yatağın bir tarafı duvara dayalı ise soğuk geçişten kaçınılmalıdır. Temizlik kolaylığı açısından metal bir yatak tercih edilmelidir. Koruyucu çiti olan bir koroda hasta çocukların yatması uygundur. Ayrıca hasta bakıcının hareketini kolaylaştırmak için yatağın çok alçak olmaması sağlanmalıdır. Yatak çok yumuşak ve delikli olmamalı, çarşafın altına konulan muşamba ile yatağın ıslanması engellenmelidir. Nevresim çok temiz ve yatağın üzerine gerilmiş olmalıdır.

Çarşafın üzerine başka bir muşamba ve üzerine de battaniye koyarsanız çarşafın kirlenmesini önlemiş olursunuz. Sık sık yastık ayarlanarak yastık rahatlatılmalıdır. Ayrıca battaniyenin ince ve hafif olması hastaya aşırı yük getirmemesi gerekir. Hastanın rahat yatabilmesi için boyun çevresine ve dizlerinin altına yastık konulabilir. Nefes alma güçlüğü çeken hasta başı yukarıda, bilinci kapalı hasta veya ameliyattan yeni gelen hasta yatırılmalıdır.

Sırtüstü yüksekte yatan bir hastanın bacaklarına kaymasını önlemek için bir yastık veya gevşek bir battaniye yerleştirilmelidir. Yaralı hastanın altına lastik halka, hava yastığı veya ısıtma yastığı yerleştirilebilir. Ayrıca hastanın yatış şekli sık sık değiştirilmelidir. Hasta yataklarının uzun süreli kullanılabilir olması için temiz ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın