Hasta Isıtma Yatağı

Hasta ısıtma yatağı

Hasta Isıtma Yatağı

Hasta ısıtma yatağı, genel olarak tedavisi uzun soluklu olan hastaların o esnada yaşamlarını sürdükleri yatak türüdür. Bu sebepten ötürü de hasta yataklarının iyi bir materyal kullanılarak üretilmesi oldukça önem arz eder. Hasta yatağı seçimi yapılırken hastanın fiziksel özellikleri, hastanın hastalık durumu vs. dikkate alınmalı ve buna uygun seçim yapılmalıdır.

Hasta Isıtma Yatağı Nedir?

Hasta ısıtma yatağı, ameliyathane, post-op ve yoğun bakım ünitelerindeki hastaların hipotermi riskini azaltmak ve periferik sıcaklıklarını hızla artırmak için kullanılır. Cihazın kullanılacak olduğu ünite, hastanın durumu ve yapılacak ameliyat gibi farklı değişkenler göz önüne alınarak farklı modelleri geliştirilmiştir.

Ne İşe Yarar?

Hasta ısıtma yatağı, genel olarak bakıldığında; yatak başlıkları olan, hasta düşmesin diye yatak yan korkulukları olan, baş kısmı hasta yemeğini yerken rahat etsin ya da oturmak istediğinde rahat oturabilsin diye yatak başı kalkabilen, hastanın ayaklarını kaldırabilen, tekerlekleri olan ve benzer özelliklere sahip bir tür yatak çeşididir. Hastalar için üretilmiş karyola tipidir.

Hasta Isıtma Yatağı Modelleri

Hasta ısıtma yatağı boyutları, rahatlığın ve konforun elde edilebilmesi amacı ile hasta yatakları ölçülerine uygun ideal ebatlardan oluşur. Eni 90 cm olan yatağın boyu 190 cm olarak hazırlanır. Yerden 40 cm yükseklikte olan yatakların farklı ölçüde üretilenleri de vardır. Aynı zamanda kullanacak olan hastaya göre de değişkenlik gösterir.

Hasta ısıtma yatağı modelleri
Hasta ısıtma yatağı modelleri

Hasta Isıtma Yatağı Sistemleri

Isıtma yatakları, özellikle oluşan bazı durumlarında hipotermi riski olan hastalarda ya da hipotermiye giren hastaların ise periferik yani çevrelerindeki sıcaklığı etkili ve hızlı bir biçimde yükseltmek adına ameliyathane, yoğun bakım ve post-op ünitelerindeki hastalar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu tür sistemlerin yataklarda kullanılmalı için özel olarak kaliteli malzemeler kullanılarak üretilir. Aynı zamanda bu sistemler yataklarına farklı ebatlarda üretilmek ile beraber olup; pediatrik, yeni doğan ya da yetişkin hastalara uygun şekilde pad ve blanket modelleri de geliştirilmiştir. Bu sistemler Kontrol Ünitesi ve Battaniye Yatak ünitesinden oluşur.

Bu ürünler özel olarak medikal amaçlı olacak şekilde üretilir. Güvenli ve sağlıklı ısıtma olanağı sağlar. Isıyı hızlı ve homojen olarak dağıtırlar. Aynı zamanda konforlu ve ekonomik olarak ön plana çıkar. Kolayca temizlenebilir. Hasta yatağı ısıtma sistemleri normal hasta yatağı fiyatları ile kıyaslandığı biraz daha yüksek bir fiyatı vardır. Ancak özel ve medikal amaçlı olarak üretildiği için fonksiyonuna ve materyaline göre son derece hesaplı sayılır. Ayrıca hasta yatağı kiralama hizmeti veren firmaların bazıları bu tür hasta ısıtma yataklarını kiralık olarak da verebilir. Çok sayıda özelliği ve kolay kullanım özelliğine sahip bu yataklar kolay kullanımı ve çok sayıda özelliği içerisinde barındırır.

Faydaları Nelerdir?

Hipotermiyi önlemesi ile beraber bunun yanında monte edilen mikroçip teknolojisi sayesinde de hastalardaki ısı takibini sağlar. Isıyı optimal ve doğrudan ısıtır. En kısa ısınma süresini eşit olarak dağıtır. Ayrıca istenilen sayıda ısıtma blanketi bağlayabilme olanağı mümkün sayılır. Bu sistemlerde fandan kaynaklı gürültü kirliliği de olmamaktadır. Herhangi fana bağlı gürültü meydana gelmez. Tehlikeli bakteri ya da partikül türbülansını engeller. Uygulama başına düşük maliyetli olup tekrar kullanılabilir. Ayrıca birim zaman göre enerji tüketimini ekran yüzünde de gösterir. Ayrıca kontamine hava filtresi olmadığı için sürekli masraf olmaz. Unique temp özelliği sayesinde yüksek randımanlı ısıtma teknolojisiyle mükemmel güvenlik sensörlerinde eşsiz kombinasyon sayesinde cerrahi müdahale esnasında ısıyı hedefe yönelik olarak dağıtır. Bu da ameliyat esnasında büyük kolaylık sağlar.

Nerelerden Temin Edilir?

Bu yatak, özel ve medikal bir ürün olduğundan dolayı her yerde her firmada satılmaz. Özel medikal cihaz satan internet siteleri ve çok fazla sayıda ürün satan büyük medikal dükkânların bazılarında bulma imkanı vardır.

Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatağı kullanırken, düşük voltajlı olarak elektrik verdiği için ısıtma sistemi iyi ayarlanmalıdır. 5-7 dakikadan oluşma süreden daha kısa sürede 37 dereceye ulaşıyorsa yüksek voltaj olabilir. Ayni zamanda alacağınız hava ısıtma yatağında gelişmiş alarm ve güvenlik sistemi olup olmadığına da dikkat edin. Gerekli belgelere ve fiyat araştırması yaprak bu ürünü almalısınız.

Hasta Isıtma Yatağı Ağırlığı 

Ağırlıkları kişiye göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda  hasta ısıtma yatağının mevcut tuş kildi sayesinde güvenli kullanım imkanı sağlanır. Yatak sisteminde düşük voltaj kullanılmıştır. Kolaylıkla taşınabilir özelliğe sahiptir. Ağırlığı 5.6 kg.dır şeklindedir.

Hasta Isıtma Yatağı Blanketi Nedir?

Bu yatak blanketi Hipotermi riski taşıyan hastaların hipotermi tablosuna girmesini önlemek amacıyla imal edilmiştir. Isı yalıtımını sağlamasının yanı sıra bakteri, sıvı ve hava bariyeri işlevlerini de yerine getirmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın