Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta yatağında kadın

Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta yataklarında hastaya uygunluk, son derece önem taşıyan konulardır. Bu yatakların hastanın yaşına, fiziksel rahatsızlıklarına uygun olarak seçilmesi gerekir. Bir hastane yatağı alırken sağlam tasarımların da tercih edilmesi önerilir. Yaşlı hastalar ile genç hastalar için seçilecek yatak türleri farklılıklar gösterir. Hastanın obezite tedavisi görmesi, yatağın ağırlığa dayanıklı olmasını gerekli kılar. Hastanın ameliyattan çıkmış olması da yatakta belli aparatların takılı olmasını gerektirir. Hasta yataklarının kullanımının heyet raporu ile onaylanmış olması da SGK tarafından ücretsiz alınmasını sağlar. Rahat ve ortopedik yataklar, yatan kişiye konfor ve rahatlık sağlayacaktır. Yatakların kurumsal firmalardan temin edilmesi, kurulum ve bakım için büyük avantajlar sağlar.

Hasta Yataklarında Farklı Modeller

Hasta yatağı modelleri birbirinden farklı tasarımlara sahiptir. Hasta yatakları temel olarak iki sınıfa ayrılır. Bunlar; manüel çalışan yataklar ile otomatik yataklar şeklinde. İki ana sınıfa ayrılan bu yataklar, kendi aralarında da farklı sınıflara ayrılmıştır. Motorlu yataklar, elektrikli çalışır. İki, üç, dört motorlu olabildiği gibi asansörlü modelleri de bulunur. Bu sayede hasta istediği gibi yatağı hareket ettirebilir. El kumandası yardımıyla hasta karyolası; yatay veya  oturur pozisyona gelebilir. Hastanın yemek yeme, televizyon izleme gibi aktiviteleri için yatağın el kumandası ile farklı açılara getirilebilmesi söz konusudur. Hasta yatakları bu sayede yatan hastaya rahatlık ve konfor sunacaktır. Hastanın refakatçi yardımı olmadan yatağı farklı açılara getirebilmesi de hastanın kendine güvenini sağlayan olgulardır. Bu sayede hasta, hastalık sürecini rahat bir şekilde atlatacaktır. Elektrik kesintilerinin sık yaşandığı yerlerde ise pille kumanda edilen modeller öne çıkar. Ev tipi, hastane tipi modelleri ile kurumsal firmalarda zengin yatak içerikleri söz konusudur.

Uygun Fiyatlı Hasta Yatakları

Hasta yatağı fiyatları, yatağın modellerine göre değişir. Kiralık hasta yatakları da satın alınacak yataklara nazaran çok daha uygun fiyatlıdır. Kiralık yataklar, kısa süreliğine tedavisi sürecek olan hastalar için tercih edilen yatak tasarımlarıdır. Bu yatakların, satın alınmış ve yeni üretimden çıkmış olan yataklardan en ufak bir farkı bulunmamaktadır. Otomatik çalışma prensiplerini bu yataklarda da görmek söz konusudur. Kiralık yatakların kiralama öncesinde bakım ve temizliği, ilgili firmalar tarafından yapılır. Kiralık hasta yataklarının kurumsal firmalardan temin edilmesi son derece önem taşır. Bu firmalar, yatakların temizliğini detaylı şekilde ve hijyen kurallarına uygun olarak yapan işletmelerdir.  Hasta iyileştikten sonra yatakların demontesi yine hasta yatağı kiralama hizmetini sunan firmalar tarafından yapılır. Bu sayede, kullanılmayan yataklar yaşam alanlarında gereksiz şekilde yer işgal etmemiş olurlar.

Havalı Yataklar

İleri yaş hasta yatakları ile gençler için önerilecek yataklar farklı özelliklere sahiptir. Uzun süre yatacak olan felçli hastalar ile yaşlı hastalar için önerilecek olan yataklar, havalı yataklardır. Havalı yataklar, içlerinden geçen hava kanalları ile yatan hastaya ferahlık ve serinlik sunan yataklarıdır. Havalı hasta yatakları, baklava ve boru tipli olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır. Sürekli hava geçen bu yatak kanalları sayesinde hastanın kan akışı sürekli hızlıdır. Bu durum, yatak yaralarının oluşmasını önleyen unsurların başında gelir. Yaşlı hastalardaki yatak yaraları son derece geç iyileşecek rahatsızlıklardır. Sürekli pozisyon değiştiren yatak tasarımları, hastada yatak yaralarının oluşmasını önleyen unsurlardır. Havalı yatakların ortopedik olması da iskelet sağlığı için önem taşıyan unsurlardır. Yataklarının hastaya uygunluğu, hastanın hızlı şekilde iyileşmesine katkı sunar.

Şık Hasta Karyolaları

Şık hasta karyolaları hastaya moral sunan faktörlerin başında gelir. Hasta karyolasında farklı modellerin olduğu firmaların seçilmesi önerilir. Pek çok hasta, kendi hasta yatağına benzer modelleri tercih eder. Hasta yataklarının kendi yataklarına benzer olması, hastaya moral sunacaktır. Hasta kendi yatağında yatıyormuş gibi kendini güvende ve huzurlu hisseder. Olumlu ruh hallerine sahip olan hastalar da hastalık sürecini hem kısa hem de rahat şekilde geçirirler. Hasta yataklarında özgün karyola tasarımları arasında şık ahşap modelleri de görmek söz konusudur. Ahşabın sıcak ve sevimli yapısı, yatan hastaya huzur ve mutluluk sunacaktır. Rahat sünger teknolojileri, kaliteli modeller kadar, şık karyola tasarımlarının seçilmesi tavsiye edilir. Fiziki açıdan rahat olan yataklar kadar, hastanın beğenisine hitap eden manevi olarak ta huzur veren modellerin tercihi önerilir.  

Dayanıklı Hasta Yatakları

Hasta yataklarının ağır kilolu hastalara da uygun olması, yatan hastanın güvenli şekilde istirahati için önem taşır. Yatakların kaliteli malzemelerden yapılmış olması, uzun süre bozulmadan kullanımını sağlar. Havanın neminden ve rutubetten etkilenmeyen hasta yataklarının tercih edilmesi son derece önem taşır. Hastalık, hasta kadar, hastaya bakan refakatçiler için de zor bir süreçtir.  Hasta yatağının rahatlıkla hareket edebilmesi için ayakların tam tur dönebilme kabiliyetine sahip olması gerekir. Bu sayede refakatçi güç sarf etmeden yatağı hareket ettirebilir. Hasta yatağının konulduğu yerde sabit şekilde kalması için de ayak tekerleklerinde ABS fren sistemi olması gerekir. Hastanın düşmesini önleyen koruyucu yan bariyerlerin de olması, hasta için emniyet unsurlarının başında gelir. Hasta yataklarının kurumsal firmalardan temin edilmesi önerilir. Bu sayede ürünlerin yerinde kurulumu bu firmalar tarafından yapılır. Bakım ve onarım için de kurumsal firmalar ücretsiz tamir hizmeti sunarlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın