Hasta Yatağı Çeşitleri

Hastane yatağı

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatağı çeşitleri ve medikal ürünler gerek hastanelerde gerek ise evlerimizde hastaların konforunu sağlamak için epey önemli bir yere sahiptir. Yeni nesil teknolojilerle imal edilen bu ürünler epey çeşitlidir. Tekerlekli sandalyeler, ilk yardım malzemeleri, ve özel yataklar tüm hastalar için üretilen medikal ürünlerin sadece birkaç tanesini oluşturmaktadır. Yoğun bakım hastaları için de özel yataklar imal edilmektedir.

Hasta Yatağı Nedir?

Tarihte hastane kavramıyla birlikte ortaya çıkan hasta yatan kişinin bel, boyun, sırt ve vücudunun her yerini rahat ettirmek için üretilen yataklara hasta yatağı denmektedir.

Bu yatak çeşidini hasta bireyler rahatsızlıkları sebebiyle kullanmaktadır. Yataklar sadece hastanelerde değil evlerde de kullanılmaktadır. Yüksekliğinin ayarlanabiliyor olması hasta yatakları kategorisini ortaya çıkarmıştır.

Normal yataklardan farklı bir dizaynı olduğu için bu ismi almış ve hasta düşmesin diye özel korkuluklar ve başlıklardan meydana gelmiştir.

Hasta Yatağı
Hasta Yatağı

Hasta Yataklarının Özellikleri

Normal bildiğimiz yataklardan farklı olan hasta yatakları birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler hastaların rahatla yatmasını sağlamaktadır. İşte bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz; Ortopedik özelliklidirler. Havalanabilirler ve rahat olan hasta yatakları vücut şekil ve tipine uygun üretilmektedir. Hasta yatakları vücut yatar pozisyondayken fiziksel duruşa uygun şekildeki sertlik ve rahatlığa sahiplerdir. Tedavi aşamalarının düzenli gitmesi için hastanın rahat uyuması kaçınılmaz bir gerçektir. Hareket edebilme kabiliyetine sahiplerdir.

Yatağın yan taraflarında hastaların düşmemesi ve korunması için korkuluklar vardır. Bu korkuluklar hasta kişilerin kendilerini güvende hissetmesini sağlamaktadır. Yatakların baş kısımları özellikle oldukça rahattır. Yatağın ayak ve baş taraflarında destekler bulunmaktadır. Bu destekler hastanın rahat bir şekilde yatıp kalkmasına yarar. Bu yatakların en büyük özelliği yüksekliği ayarlanabilir bir sisteme ve kumandaya sahiplerdir. Havalı yatak seçenekleri daha çok tercih edilmektedir.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir? 

Kullanılacağı yer ve içindeki sistemlere göre hasta yatakları çeşitlere ayrılmaktadır. İşte bu çeşitler şöyle sıralamak mümkündür.

  • Ev Tipi Ahşap Görüntülü Havalı Yataklar

Hareketli yatak modeli hasta yatağı kullanan hastanın hem hastanede hem de evde ki ortamında fiziki ve sosyal anlamda tedavisine eşlik etmektedir. Bu sınıflandırma şekli yatağın hareket kabiliyetine ve gereçlerine göre yapılmaktadır. Hareketli bir başlık kısmı, karyoladaki tekerleği, ayak kısmı, korkuluk ve serum askısı zaten bu yataklarda olması gereken en önemli unsurlardır.

  • Malzemelerine Göre Hasta Yatağı Çeşitleri

Bu hasta yatakları aparatlarına göre ve hareket kabiliyetlerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Aparatlarına göre hasta yatakları ise hastane tipi olanlar ve ahşap görünümlü olanlar diye iki kısma ayrılır.

Ahşap hasta yatağı yanındaki korkuluklar aşağı doğru indirildiğinde normal bir baza olarak da kullanılabilmektedir. Bu yatakların görüntüsü biraz daha normal yataklara yakındır ve normal hayatta kullanılabilirler. Hastane görüntüsünden uzak bir atmosfer sağladığı için genelde tercih edilmektedir. Böyle olması kullanan hastaların psikolojik olarak ta daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur. . Mesela bu yataklar büyük çoğunlukla huzur evlerinde kullanılır ve halk arasında yaşlı yatağı olarak da bilinir.

Hastane tipi olanları da genelde demir bir yapıya sahip olup daha sağlam bir görseldedir. İsminden de anlayacağımız gibi daha çok hastanelerde karşımıza çıkan yataklardır. Ayarlanabilir sisteme ve demir korkuluklara sahip olabilir. Serum takmak için de ayrı bir bölümü vardır bu yatakların bu büyük bir kolaylıktır.

  • Hareket Kabiliyetine Göre Hasta Yatağı Çeşitleri

Aparatlarına göre olanların yanı sıra bir de hasta yatakları hareket yeteneklerine göre sınıflara ayrılır. Hareket yeteneğine göre bu yataklar motorlu ve manuel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Motorlu olan hasta yatakları genel olarak bakıcısına bağlı olan hastalar için yapılmıştır. Bakıcıya olan bağlılığı en aza indirmek için dizayn edilmişlerdir. Bu özellikler hastanın kendi başına hareket etmesinde olanak sağlamaktadır. Bu yüzden genelde evlerde tedavi gören hastalar için motorlu yataklar kullanılır.

El hareketi ile çalışan yataklar ise manuel yataklardır. Bu yatakların sadece baş ve ayak kısmı hareket ediyor. Teknik olarak insan kuvveti ile kullanıldığı için manuel yatak ismini almıştır.

Havalı Hasta Yatağı Hakkında Bilgiler

Havalı hasta yatağı modelleri diye bilinmesinin bazı nedenleri vardır. Sürekli yatmak zorunda olan ve kalkamayan hastalarda aynı yerde sürekli yatmaktan dolayı kan hücrelerinde hareket kaybolur. Bu sebepten dolayı hastanın bazı bölgelerinde kan hücreleri maalesef ki ölür. Ölen kan hücreleri tabii kızarmalara, yaralara ve morluklara neden olur.

Hastadaki bu olumsuz kötü durumları en iyi şekilde elbette havalı hasta yatakları önlemektedir. Aynı zamanda bu yataklarda çok önemli bir özellik olan terleme önleyici özellik de bulunur.

Hastada terleme ve yatak yarası sorunu yaşanıyorsa bu yatak çeşidi genelde tercih edilmektedir. Havalı özelliği sayesinde basınç kontrol edilecek bu sayede yaralar geçecek ve terleme yüksek oranda azalacaktır. Çünkü bu yataklarda hava üfleme sistemi vardır. Bu özellikler hasta ve hasta yakınları için bulunmaz bir nimettir.

Ev Tipi Hasta Yatakları Ve Özellikleri Nelerdir?

Bu tipler genel olarak evde olan sürekli evde tedavi gören hastalar için tercih edilmektedir. Bu sebepten ötürüde yataklar tamamen kumanda sisteminden ve elektrikten oluşmaktadır. Yatağın yanındaki korkuluk sistemi her eve uyum sağlayacak şekilde yapılır. Hatta felçli hastalar için asansörlü olanları bile vardır. Genelde ev tipi modelinde ahşap modeller tercih ediliyor.

Uzunca zaman yatalak olan hastalar ya da engelli insanlar ev tipi hasta yatakları çeşitlerinden yararlanabilirler. Ev tipi olan bu yatakların çalışma sistemi hastanedeki hasta yataklarıyla tamamen aynıdır. Ev tipi yataklarını diğer yataklardan farklı kılan şey ise yatak sisteminin bazanın içine yerleştirilmiş olmasıdır. Bu durum ev halkının isteyeceği bir özelliktir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın