Hasta Yatağını Devlet Karşılıyor Mu?

SGK hasta yatağı

Hasta Yatağını Devlet Karşılıyor Mu?

Günümüzde birçok hastanede kullanılan hasta yatağı ürünleri ev kullanımı için de gereklidir. Hastalar için gerekli ve faydalı ürünler listesi içerisinde özel yataklar yer almakla birlikte bu yatakların kullanım alanları ikiye ayrılmaktadır. Manuel ve elektrik motorlu olarak sınıflandırılır. Devlet, evde tedavi gören hastaların ihtiyaçlarının belli bir bölümünü karşılıyor. Ülkemiz sağlık hizmetleri alanında mükemmel hizmetler sunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte devletimiz Türkiye’nin tüm bölgelerinde donanımlı hastaneleri ve aile sağlığı merkezleri ile gelişmiş hizmetler sunmaktadır.

Ancak devletimiz SGK’nın hasta kişilerin evde kullandığı hasta karyolasını karşılamadığını belirtmiştir. Hastalar için çocuk bezi, oksijen makinesi, sensörler ve hava yatakları gibi sağlık malzemeleri sağlar. Hasta yatağı devlet karşılıyor mu? sorusu durumu kötü olan aileler tarafından merak ediliyor. Bu ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bazı ülkelerde devlet, hastaların evde tedavisi için gerekli olan ekipmanları, yataklar dahil, karşılar. Bununla birlikte, bu hizmetler genellikle sosyal güvenlik sistemine bağlı olarak sağlanır ve hastaların sağlık sigortası durumuna bağlı olarak değişebilir.

Hasta Yatağı Fiyatları Nasıl Değişecek?

Hasta yatağında bulunan şişme yatak kullanılarak hasta yatar pozisyonda rahat ve ağrısız hisseder. Özellikle uzun süre yatakta yatan hastalarda, özellikle bası yarası olan hastalarda bu durumdan özellikle kaçınılır. Ve yine hasta yatağı özellikle tekerlekli sandalye varsa hasta evde istediği ortama hareket edebilir.

Hastalar dikkatli bakım gerektirir. Çok daha sağlıklı bir seçenek ise mevcut hasta yatağı fiyatları en uygun hasta yataklarını satın almaktır.

Hastanın yurdu geçici ise, kiralama seçeneği zaten tavsiye edilir. Bu nedenle, ihtiyaç duyulmadığında sıfırlanabilir.

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta yatağı modelleri vücut şekline göre seçilen yataklardır. Çift motor önceliklidir. Çünkü hava deliklerinin varlığı hastanın terlemesini engeller. Bu cihaz sayesinde yatak konfor sağlar. Baş ve bacakların hareketli olması da hastayı yaralanma problemlerinden uzak tutar. Hasta hasta yatağını doğru seçmelidir. Örneğin yoğun bakım hastaları, felçli hastalar, kemiği kırık hastalar gibi farklı hasta tipleri için yataklar bulunmaktadır.

Hastanın durumuna göre uygun seçeneği seçmelisiniz. Doğru hasta karyolası seçimi sayesinde hastalar fiziksel ve ruhsal olarak mutlu ve huzurlu zaman geçirebilirler. Yine en popüler yataklarda uzaktan kumandanın yanı sıra lavabo, klozet gibi cihazları da kullanabilirsiniz. En gelişmiş hasta karyolası dört motorludur. Yön değiştirip çok daha hızlı kilitlenerek hastanın düşmesini engelleyebilirler.

Kontrollü Hasta Karyolası: Küçük bir uzaktan kumanda ile kontrol edilen, hastayı fiziksel olarak zorlamadan hasta yatağını kolayca kontrol edebilen ve yatağa şekil verebilen uzaktan kumandalı yatak.

Hasta yıkama yatağı: Yatalak hastalarda hastayı tuvalete taşımak ve banyoda hastaya uygun banyo sistemini hazırlamak çok zor ve zahmetli olabilir. Hasta yıkama yatağı hasta karyolasının üzerine konularak pompa ile doldurularak banyo haline dönüştürülür. Bu yatak, hastanın vücudunu zahmetsizce yıkamasına yardımcı olmak için kulplar, koltuk başlıkları ve drenaj mekanizmaları dahil ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Felçli Hasta Yatağı: Fiziksel aktivitelerini önemli ölçüde kısıtlayan felçli hastalar için özel olarak geliştirilmiştir. Hastanın bacaklarını yukarı aşağı hareket ettirmesine, uzanmasına ve oturmasına imkân veren, manuel veya uzaktan kumanda ile çalıştırılabilen, klozet, hareketli başlık ve hasta kanepesinden oluşan hareketli yapıya sahip yatak.

Yoğun Bakım Hasta Karyolası: Hasta yoğun bakım hastası ise elektronik hasta yatağı modelleri kullanılmalıdır. Bunun nedeni, hızlı hareket etme yeteneğine sahip olmanızdır. Ve yine elektrikli yataklar acil durumlarda çok daha kullanışlıdır. Yatak hastanın durumuna göre seçilir. Yanlış seçim hastanın hastanede yatışını zorlaştırır. Bunun sonucunda hasta önce fiziksel sonra da mental olarak yıpranmaya başlar. Hastayı özel bir yatakta naklederek, hasta artık optimal olarak hayatta kalabilir ve kısa sürede iyileşebilir.

Hasta Yatağı Nedir?

Hastane yatağı; hastanın uyku ihtiyaçlarını dikkate alan çeşitli fonksiyonlara sahip özel bir yataktır. Hasta karyolası, baş ve ayak kısımlarının hareketli olması ve yukarı aşağı hareket ettirilebilmesi ile geleneksel yataklardan ayrılmaktadır. Yatağa uzanıp elleriyle veya parmaklarıyla oynaması gereken hastalar, elektrikli hasta yatağı uzaktan kumandası ile yatağın baş ve bacaklarını hareket ettirebiliyor. Yatakta uyumayan hastalar için birinin başını kaldırması gerekir.

Hastalar zihinsel yorgunluğu önlemek için tamamen işlevsel bir yatakta uyumalıdır. Yatalak ve tamamen hareket edemeyen hastalarda vücut yaralanmaları meydana gelebilir. Yara oluşumu hem hastayı hem de hemşireyi zor durumda bırakır. Yaralanmaları önlemek için hemşire hastayı sürekli çevirmelidir. Yatalak için dönüş göründüğü kadar kolay değildir çünkü vücut kendini tamamen izole eder. Bu nedenle havalı yatak kullanımı hasta için oldukça uygundur.

Hasta Yatağı Nasıl Kullanılıyor?

Hasta yatağı seçerken hastanın kilosuna ve sağlığına göre seçim yapmalısınız. Bir öncelik olarak kabul edilmelidir. Ayakta duramayan ve tuvalete gidemeyen hastalar için tuvalet seçimine bir örnektir. Pek çok hastane yatağı türü vardır, bu nedenle dikkatli seçim yapmak hastanın dinlenmesini sağlayabilir. Ve yine, bir hastane yatağı için alışveriş yaparken tekerlekler ve uzaktan kumanda gibi özelliklere dikkat etmeniz önemlidir.

Kontroller sayesinde hasta özellikle dikey veya yatay olarak konumlandırılabilir. Ayakta durmak veya arkaya yaslanmak için de uygundur. Sürekli yatakta kalmak zorunda olan hastalara psikolojik yardım sağlamak için online psikologlarla düzenli olarak görüşebilirsiniz. Hasta yatağı modelleri hakkında detaylı bilgi için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın