Walker Çeşitleri Nelerdir?

Witra marka walker

Walker Çeşitleri Nelerdir?

Walker, herhangi bir nedenle zorluk yaşayan kişilerin kullandığı medikal cihazlardan biri olan yürüteç pek çok şekilde karşımıza çıkan bir üründür. Yürüteç kullanan kişiler, bağımsız olarak yürümelerine yardımcı olan bu araçlardan birçok fizyolojik ve psikolojik fayda sağlar. Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda kullanılması gereken yürüteçler hem tasarım hem de malzeme özellikleri açısından birbirinden farklılık gösteriyor.

Bu fark, tüm bozuklukların aynı tipte olmamasından ve her hastanın fizyolojik yapısının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Önemli nedenlerin yanı sıra konfor ve pratikliği arttırmak için farklı modeller tasarlanmaktadır. Yürüme yardımcılarının temel işlevlerine ek olarak, ek işlevlere sahip yürüteçler de mevcuttur. Ek olarak, genellikle farklı çeşitler vardır.

Walker Nedir?

Birçok kişi, yürüme güçlüğü çeken bazı kişilerin baston kullandığını görmüştür. Bu yardımcılardan biri olan yürüteç, erkekler arasında yürüteç olarak adlandırıldığından, bu sözcüğü duyanlarda bir soru işareti görünebilir. Ancak yürüteç terimini açıklayan genel bir tanım yapmak da mümkündür. Yürüteç, yürümekte güçlük çeken ancak destekle ayakta durabilen kişilerin elleriyle kısmen hareket ettirirken aynı zamanda bacaklarını hareket ettirdikleri tıbbi bir cihazdır. Yürüteçler evde, bahçede, sokakta, sağlık hizmetlerinde ve başka yerlerde yürüme güçlüğü çeken insanlara yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Walker tıbbi bir cihaz olduğu için doğru ürünü seçmek konusunda uzman tavsiyesi almak faydalı olabilir. Çünkü hangi ürünün hasta için faydalı olduğu uzmanlık gerektiren bir konudur. Farklı fizyolojik rahatsızlıklar için ne tür ısıtma yastıklarının kullanıldığını da öğrenebilirsiniz.

Walker Çeşitleri

Birkaç farklı walker türü vardır. Yürüme güçlüğü sorununa çözüm olarak farklı tasarlanmıştır. Hasta yürüteçleri, kullanımlarını kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Walker çeşitleri nelerdir? sorusunun en önemli kilit noktası planlamada hastanın yaşı ve durumu çok önemlidir. Yürüme sorunu olan birçok çocuk yetişkin yürüteçler yardımıyla sorunu çözmeye çalıştığı için hastanın yaşına uygun modeller yapılmaktadır. Bu yaya modellerinde, çerçeveyi oluşturan borularda bulunan pimler kullanılarak yükseklik ayarı yapılabilmektedir. Kullanıcının bacak hareketleriyle senkronize hareket edebilen eklemler de vardır. Yürüteç adı verilen bu araçlar kullanıcıya büyük kolaylıklar sunmaktadır. Bugün birçok yürüteç bu şekilde tasarlanmıştır.

Portatif bebek yürüteçleri tekerlekli veya tekerleksiz yapılır. Tekerleksiz, hafifçe kaldırılarak ileri itilebilir veya başka bir yöne yönlendirilebilir. Tekerlekli walker seçenekleri, tekerlek sayısına göre değişir. Bazı yürüteçlerin önünde sadece iki tekerlek vardır. Tekerleksiz hareket etmeleri biraz daha kolaydır. Hareket etmesi daha kolay olan ancak hastanın aleti kullanma becerisini gerektiren 3 ve 4 tekerlek seçenekleri de mevcuttur. Bu seçeneklerin bir fren kiti vardır.

Çünkü istenmeyen hızlanma kazalara neden olabilir ve hastanın yaralanmasına neden olabilir. Bu medikal yürüteçlerin çoğunda ayrıca tekerlekler üzerinde bir kilitleme mekanizması bulunur. Genel olarak, ön tekerlekler döner tekerlekler ise, arka tekerleklerin hareketi genellikle daha sınırlıdır. Tüm tekerleklerin döndüğü modeller de vardır.

Fonksiyonel Yürüteç Seçenekleri

Kullanıcıların ana işlevlerini yerine getirirken çeşitli ek işlevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olan yürüteçler de bulunmaktadır. Örneğin, bazı modeller bir koltuğa veya sandalyeye dönüşerek, kullanıcıların başka bir alete ihtiyaç duymadan yürüyüş egzersizleri sırasında hemen dinlenmelerini sağlar. Katlanır bir sehpanın açılması veya gizli bir kumaşın dışarı çıkarılması bu özelliği sağlar.

Bazı yürüyüş modellerinde, kullanıcıların yürüyüş egzersizleri sırasında çanta veya cüzdan taşımasına gerek duymayan sepetler bulunur. Hem tekerlekli sandalye hem de puset olarak kullanılabilen çok fonksiyonlu bebek arabası modelleri de dikkat çekiyor. Bu modeller sayesinde hastayı gerektiğinde bir refakatçi ile taşımak oldukça kolaydır. Bu aletler ayrıca tekerlekli sandalye modunda ihtiyaç duyduğunuzda bacaklarınızı kaldırmanıza izin veren pedallara sahiptir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın